EKOlogiczna moda z drugiej ręki

Moda zmienia się w zawrotnym tempie, co powoduje częstą wymianę garderoby. Czy wiesz, że drugim najbardziej wodochłonnym przemysłem na świecie jest przemysł modowy? Rocznie może pochłaniać nawet 79 miliardów metrów sześciennych wody! …ale to nie jedyny problem w tym środowisku. Branża modowa produkuje gigantyczną liczbę odpadów oraz znacznie wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Co roku na światowe wysypiska śmieci trafiają tony nieużywanej odzieży oraz obuwia, gdzie czekają na utylizację przez kolejne, długie lata.

Każda rzecz, którą mamy w szafie generuje ogromne zasoby wody. Czy wiesz jaki ślad wodny pozostawiają poszczególne części twojej garderoby w litrach?

- bawełniany t-shirt potrzebuje 2 500 l

- spodnie jeansowe 10 000 l

- kurtka nieprzemakalna aż 18 000 l

Jakie działania, jako konsumenci możemy podjąć w trosce o środowisko?

Second handy na straży ekologii

Sposobem na ekologiczną i tanią modę są tzw. second handy, sklepy które dają odzieży nowe życie, zmniejszając tym samym popyt na produkcję kolejnych ubrań. Sklepy vintage niezmiennie rosną w siłę. Przeprowadzone w 2022 roku badania „Moda na second-handy”, ukazują iż zakupy w sklepach z odzieżą z drugiej ręki robi aż 69 % Polaków. Najczęściej takie miejsca odwiedzają młodzi ludzie przed 25 rokiem życia.

Recykling odzieży może być fajny!

Ekonomicznym rozwiązaniem dla rosnącej konsumpcji jest renowacja odzieży, odnowienie garderoby.

Na wysokości zadania staje Biały Jeleń, oferując Płyn do prania czarnych i ciemnych ubrań, który nie powoduje blaknięcia oraz szarzenia. Nie tylko delikatnie czyści tkaniny, nie niszcząc ich, ale także zabezpiecza kolor. Koniecznie sprawdź, jak to działa!